Drzwi bezprzylgowe kontra drzwi przylgowe

By | blog | No Comments

Sprzedawcy w sklepach z różnym specjalistycznym sprzętem czy nawet w branży wyposażenia wnętrz często zadają trudne pytania, używając przy tym trudnych nazw, które nie mówią nic przeciętnego zjadaczowi chleba. Zazwyczaj dzieję się tak dlatego, że dla sprzedawców, którzy na co dzień zajmują się daną dziedziną wszystko wydaje się być jasne i oczywiste. Wszyscy wiemy, że tak nie jest i odpowiedź na pytanie z rodzaju – „Zawiasy ukryte czy widoczne?” – może zdziwić i wprawić w stan konsternacji. Aby zminimalizować liczbę tego sytuacji zacznijmy od odpowiedzi na jedno z podstawowych pytań, które możemy usłyszeć po wejściu do sklepu z drzwiami – „Bezprzylgowe czy przylgowe”?

No właśnie, jakie? Decyzję łatwiej podjąć, znając cechy charakterystyczne jednych i drugiej.

1. DRZWI BEZPRZYLGOWE

Ostatnio najbardziej popularne rozwiązanie, które daje efekt licowania się skrzydła z opaskami ościeżnicy. Dzięki temu tworzą one jedną płaszczyznę. W efekcie otrzymujemy nowoczesny, minimalistyczny i prosty wygląd. Przy tym rozwiązaniu najlepiej prezentują się zawiasy ukryte, których nie widać przy zamkniętych drzwiach. Skrzydła bezprzylgowe nie mają frezu w części czołowej, są równe. Mimo popularności zawiasów ukrytych, w drzwiach bezprzylgowych można zastosować zawiasy widoczne. W wielu przypadkach będzie to rozwiązanie korzystniejsze cenowo.

Rozwiązanie bezprzyglowe wpisuje się w aktualny trend równych, gładkich, prostych powierzchni. Nawiązuje do stylistyki mebli, szaf czy szafek, które w nowoczesnych wnętrzach stanowią proste bryły bez dodatków. W takiej aranżacji drzwi bezprzylgowe będą idealne.

kiedy

2. DRZWI PRZYLGOWE

Ten rodzaj drzwi istnieje chyba od zawsze. Prawdopodobnie większość z nas ma je w domu. Kiedyś nie było rozróżnienia, oczywistością były drzwi przylgowe. Charakteryzują się tym, że mają przylgę, czyli frez w czołowej części skrzydła. Dzięki takiemu rozwiązaniu skrzydło nachodzi na ościeżnicę i odstaję przed powierzchnią ościeżnicy. To rozwiązanie często stosuje się przy modelach klasycznych, mocno zdobionych, frezowanych, ponieważ ten styl dobrze się komponuje z zawiasami widocznymi.

c68e2ebaa145ba195bf8856c57a725b9

Jak dobrać drzwi do podłogi?

By | blog | No Comments

Z naszego doświadczenia wynika, że jednym z głównych dylematów osób urządzających wnętrze jest odpowiednie dopasowanie koloru drzwi do koloru podłogi. Zasady, które obowiązywały kiedyś, dziś zostały zdetronizowane przez współczesne trendy. Na pewno nie istnieje jeden dobry sposób, który zawsze się sprawdzi. Wiele zależy nie tylko od kolorystyki, ale i od materiału czy charakteru wnętrza. Jednak podstawową kwestią, o której nie należy zapominać jest dobieranie koloru na rzeczywistych kolorach, polakierowanych próbkach. Zdjęcia wzorników zazwyczaj przekłamują odcień i coś, co na zdjęciu wydaje się być odpowiednie, w rzeczywistości jest źle dobrane. Zatem podstawową kwestią jest dopasowywanie kolorów na żywo.

3 sposoby na dobranie drzwi do podłogi:

1. ZASADA PODOBIEŃSTWA

Kolorystkę można dopasować na zasadzie podobieństwa faktury, odcienia i tonacji. Wtedy drzwi i podłoga będą stanowiły spójną całość. Dzięki temu uzyskamy spokojny i jednolity charakter wnętrza. Jest to rozwiązanie dla osób, które nie lubią ekstrawagancji i stawiają na sprawdzone rozwiązania. Wolą przykuć uwagę do innych elementów wystroju, zazwyczaj takich, które łatwo można modyfikować. Jeśli chodzi o bazę, stawiają na harmonię i stonowanie.

1511078_1020616987956609_4239888389538095583_n

2. ZASADA PRZECIWIEŃSTWA

Z pozoru wydaje się, że w tej zasadzie mamy pełną dowolność i możemy połączyć wszystko ze wszystkim, by uzyskać zadowalający efekt. Nic z tych rzeczy. Kontrastowe odcienie też muszą ze sobą współgrać, choćby tonacją. Ciemne i jasne, ale posiadające punktu wspólny elementy to droga do wnętrza urządzonego ze smakiem. To rozwiązanie zagwarantuje, że podłoga i drzwi nie „zleją się” w całość. Granica między jednym a drugim będzie wyraźnie zaznaczona. Jest to sposób dla osób, które nie boją się eksperymentować i które mają wyczucie smaku nawet przy ekstrawaganckich połączeniach.

3. ZASADA „BIAŁY PASUJE DO WSZYSTKIEGO”

To nie jest wyświechtany slogan. Rzeczywiście nawet w branży wnętrzarskiej to powiedzenie świetnie się zdaje egzamin. Biały pasuje do innych kolorów lakieru, pasuje do drewna bez względu na to, czy to orzech czy dąb. Dodatkowo świetnie rozjaśnia wnętrze, więc jeśli zdecydujemy się na białe drzwi lub białą podłogę, będziemy mogli dobrać do tej barwy wszystko właściwie z zamkniętymi oczami. Co więcej, ze względu na swoją uniwersalność jest małe prawdopodobieństwo, że biały kiedykolwiek się nam znudzi.

Jaką klamkę wybrać? Poradnik – propozycje modeli. Część IV

By | blog | No Comments

To już ostatni odcinek naszego czteroczęściowego poradnika. Mamy nadzieję, że będzie trzymał was w napięciu tak, jak trzy poprzednie. Czwarta część to rozprawienie się dwoma pozostałymi punktami, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze klamek.

3. WIELKOŚĆ

Legenda głosi, że wielkość nie ma znaczenia. My będziemy jednak upierać się przy tym, że ma i to duże. Wielkość klamki dopieramy do wielkości drzwi. Te dwa elementy muszą do siebie pasować. Do wysokiego, dużego skrzydła nie polecamy klamek małych, bo może się zdarzyć, że osoba, która chce otworzyć drzwi, nie zauważy klamki. Trochę sobie żartujemy, ale rzeczywiście, cieniutka, krótka klamka nie będzie się dobrze prezentowała na tle monumentalnego skrzydła.

Dokładnie taka sama zasada dotyczy drzwi niskich, wąskich. Do niej najlepiej wybrać klamkę niewielką, by idealnie komponowała się tłem, by nie przytłoczyła skrzydła swoim wymiarem.

Wniosek jest więc prosty! Duże drzwi – duża klamka, małe drzwi – mała klamka. Nie warto burzyć tej zależności, bo dzięki temu kompozycja będzie spójna.

Trend_1

Conca_1

4. WYGODA

Do tej pory skupiliśmy się na wizualnym aspekcie klamki. Jednak nie należy zapominać o komforcie użytkowania. Warto przed zakupem dotknąć rękojeści, sprawdzić jak będzie układała się w dłoni. Często jest tak, że jedna klamkę świetnie pasuje do drobnej kobiecej dłoni, natomiast już dla mężczyzny o dużych dłoniach będzie niewygodna.

Warto zwrócić uwagę na to, czy klamka ma dobrze wyprofilowane, zaokrąglone kanty. Zdarzają się klamki, które są piękne, gdy się na nie patrzy, ale piękno to mija wraz z pierwszym dotknięciem. Ostre, nieprzyjemne w dotyku kanty nie będą wygodne w użytkowaniu. Co więcej, przy ewentualnym uderzeniu biodrem ból może być mocno nieprzyjemny.

Globe_1

Euclide_Q

Zdajemy sobie sprawę, że mogliśmy zaskoczyć mnogością aspektów, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze klamki. Natomiast zawsze służymy radą i podpowiedzią. Klamka, mimo że na co dzień nie zwracamy na nią uwagi, to przedmiot, którego dotykamy codziennie. Warto zadbać o to, aby użytkowanie jej było przyjemne i komfortowe.

Jaką klamkę wybrać? Poradnik – propozycje modeli. Część III

By | blog | No Comments

W dwóch poprzednich częściach naszego poradnika (część I i część II) nakreśliliśmy, czym należy się kierować i na co zwrócić uwagę przy wyborze klamek drzwiowych. W tej części przedstawimy przykłady klamek, które wpasowują się we wcześniej wymieniony podział. Pominiemy punkt pierwszy – jakość, bo w swojej ofercie mamy tylko wysokiej jakości produkty, więc nie mamy, jak zestawić ich z tymi słabszymi.

Zaczynamy zatem od punktu drugiego:

1. KOLOR

  • chrom (srebrny, błyszczący) – wygląda bardzo efektownie, nawet najprostszy model w tym wykończeniu będzie prezentował się stylowo. Jedynym mankamentem jest to, że mocno widać na nim „odciski palców”.

  • chrom matowy (srebrny, mat) – nadaje surowego, nowoczesnego charakteru klamkom. Ogromną zaletą jest to, że nie brudzi się łatwo i szybko, natomiast trudniej się go czyści niż poprzednika. Wybór więc nie jest łatwy.

  • stal nierdzewna – czasami trudno ją odróżnić od chromu matowego, ale wprawne oko zobaczy różnicę. Stal nierdzewna jest bardziej szara niż srebrna i wygląda bardziej szlachetnie.

lotusq_IS

  • niekiel – kolejny matowy kolor, lekko brązowy, o ciepłym odcieniu. Najlepiej pasuje określenie kolor „szampański”.

planet_NS

  • złoty połysk – kolor złoty znowu wraca do łask razem ze stylem ozdobnym i angielskim. Pasuje do stylizowanych wnętrz, bardzo dobrze się z nimi komponuje. We wersji błyszczącej wygląda niezwykle bogato.

onda_LU

  • Złoty mat – bardziej stonowana wersja złotego, dzięki czemu dobrze wygląda nawet w nowoczesnych, prostych formach i minimalistycznych wnętrzach.

siena_SA

2. KSZTAŁT

  • kwadratowe – nowoczesne, proste modele pasujące to takich też wnętrz, często o surowym designie i ascetycznym kształcie

total_EL

  • okrągłe-kwadratowe – połączenie formy prostej z łagodniejszą, okrągłą, niejednoznaczne, przez co pasują do różnego typu wnętrz

link_CO

  • okrągłe – okrągłe rozety, zaokrąglone rękojeści, opływowe kształty, nadają „ciepła” drzwiom, do przytulnych wnętrz

twist_CO

  • komfort – wygodne, dopasowane do dłonie, stworzone z myślą o komforcie użytkowania

sanbabila_CR

Jaką klamkę wybrać? Poradnik – informacje ogólne. Część II

By | blog | No Comments

Zapraszamy na drugą część poradnika, który ułatwi wybór klamek. Część I jest w poprzednim wpisie.

1. KSZTAŁT

Najnowsze trendy ukierunkowane są na kształty ostre, proste i kwadratowe. Kwadratowe rozety są najbardziej pożądane, jednak warto zastanowić się, czy pasują do wybranych drzwi i do całości wnętrza. Kompromisem może być połączenie kwadratowej rozety z zaokrąglona rękojeścią lub odwrotnie – okrągła rozeta i kwadratowa rękojeść. Całkiem dobrze przy wielu modelach drzwi wyglądają klamki bardziej klasyczne, zaokrąglone. Ze względu na swoją uniwersalność będą oferty pasować do wnętrza i nigdy nam się nie znudzą.

Layout 1

Layout 1

2. WIELKOŚĆ

Klamki mają różne wielkości. Choć zazwyczaj rozety mają jeden wymiar, to już rękojeści są bardzo różne i urozmaicone. Krótkie i długie, chude i grubsze, spłaszczone i z poszerzeniami. Przy wyborze klamki należy wziąć pod uwagę wielkość drzwi, zarówno szerokość i wysokość. Do drzwi mniejszych rozmiarów duża klamka będzie wyglądać przytłaczająco, natomiast przy masywnych drzwiach cienka, mała klamka „zgubi się” i nie będzie widoczna.

3. WYGODA

Poza kwestiami wizualnymi bardzo ważnym elementem jest wygoda użytkowania. Wiadomym jest, że nie wszystkie designerskie przedmioty są przyjemne w użytkowaniu. Czasem produkt, który cieszy oko, nie sprawia przyjemności przy używaniu. Dlatego warto każdą klamkę wziąć w rękę, nie wybierać jedynie z katalogu. Ostre, nieprzyjemne kanty, rękojeść za mała do wielkości dłoni albo wprost przeciwnie – zbyt duża. Często bywa, że nie zdajemy sobie sprawy, że taki szczegół jak wygoda klamki ma ogromne znaczenie. Znamy ze swojej praktyki nie jeden przypadek, kiedy klienci przychodzili wybrać „na żywo” klamki, choć dwa tygodnie wcześniej kupili z katalogu inne.

Mamy nadzieję, że udało nam się udowodnić wiarygodność powiedzenia: „wszystko ma znacznie”. A punkty poradnika pozwolą uniknąć błędów przy wyborze klamek drzwiowych i ułatwią dokonanie wyboru. W kolejnych częściach przedstawimy modele klamek optymalne dla poszczególnych rozwiązań i potrzeb. Klamka to aż klamka i jako element wyposażenia wnętrza może zmienić charakter drzwi.