Drzwi bezprzylgowe kontra drzwi przylgowe

By 23 września 2015 blog No Comments

Sprzedawcy w sklepach z różnym specjalistycznym sprzętem czy nawet w branży wyposażenia wnętrz często zadają trudne pytania, używając przy tym trudnych nazw, które nie mówią nic przeciętnego zjadaczowi chleba. Zazwyczaj dzieję się tak dlatego, że dla sprzedawców, którzy na co dzień zajmują się daną dziedziną wszystko wydaje się być jasne i oczywiste. Wszyscy wiemy, że tak nie jest i odpowiedź na pytanie z rodzaju – „Zawiasy ukryte czy widoczne?” – może zdziwić i wprawić w stan konsternacji. Aby zminimalizować liczbę tego sytuacji zacznijmy od odpowiedzi na jedno z podstawowych pytań, które możemy usłyszeć po wejściu do sklepu z drzwiami – „Bezprzylgowe czy przylgowe”?

No właśnie, jakie? Decyzję łatwiej podjąć, znając cechy charakterystyczne jednych i drugiej.

1. DRZWI BEZPRZYLGOWE

Ostatnio najbardziej popularne rozwiązanie, które daje efekt licowania się skrzydła z opaskami ościeżnicy. Dzięki temu tworzą one jedną płaszczyznę. W efekcie otrzymujemy nowoczesny, minimalistyczny i prosty wygląd. Przy tym rozwiązaniu najlepiej prezentują się zawiasy ukryte, których nie widać przy zamkniętych drzwiach. Skrzydła bezprzylgowe nie mają frezu w części czołowej, są równe. Mimo popularności zawiasów ukrytych, w drzwiach bezprzylgowych można zastosować zawiasy widoczne. W wielu przypadkach będzie to rozwiązanie korzystniejsze cenowo.

Rozwiązanie bezprzyglowe wpisuje się w aktualny trend równych, gładkich, prostych powierzchni. Nawiązuje do stylistyki mebli, szaf czy szafek, które w nowoczesnych wnętrzach stanowią proste bryły bez dodatków. W takiej aranżacji drzwi bezprzylgowe będą idealne.

kiedy

2. DRZWI PRZYLGOWE

Ten rodzaj drzwi istnieje chyba od zawsze. Prawdopodobnie większość z nas ma je w domu. Kiedyś nie było rozróżnienia, oczywistością były drzwi przylgowe. Charakteryzują się tym, że mają przylgę, czyli frez w czołowej części skrzydła. Dzięki takiemu rozwiązaniu skrzydło nachodzi na ościeżnicę i odstaję przed powierzchnią ościeżnicy. To rozwiązanie często stosuje się przy modelach klasycznych, mocno zdobionych, frezowanych, ponieważ ten styl dobrze się komponuje z zawiasami widocznymi.

c68e2ebaa145ba195bf8856c57a725b9