Jak dobrać drzwi do podłogi?

By 15 września 2015 blog No Comments

Z naszego doświadczenia wynika, że jednym z głównych dylematów osób urządzających wnętrze jest odpowiednie dopasowanie koloru drzwi do koloru podłogi. Zasady, które obowiązywały kiedyś, dziś zostały zdetronizowane przez współczesne trendy. Na pewno nie istnieje jeden dobry sposób, który zawsze się sprawdzi. Wiele zależy nie tylko od kolorystyki, ale i od materiału czy charakteru wnętrza. Jednak podstawową kwestią, o której nie należy zapominać jest dobieranie koloru na rzeczywistych kolorach, polakierowanych próbkach. Zdjęcia wzorników zazwyczaj przekłamują odcień i coś, co na zdjęciu wydaje się być odpowiednie, w rzeczywistości jest źle dobrane. Zatem podstawową kwestią jest dopasowywanie kolorów na żywo.

3 sposoby na dobranie drzwi do podłogi:

1. ZASADA PODOBIEŃSTWA

Kolorystkę można dopasować na zasadzie podobieństwa faktury, odcienia i tonacji. Wtedy drzwi i podłoga będą stanowiły spójną całość. Dzięki temu uzyskamy spokojny i jednolity charakter wnętrza. Jest to rozwiązanie dla osób, które nie lubią ekstrawagancji i stawiają na sprawdzone rozwiązania. Wolą przykuć uwagę do innych elementów wystroju, zazwyczaj takich, które łatwo można modyfikować. Jeśli chodzi o bazę, stawiają na harmonię i stonowanie.

1511078_1020616987956609_4239888389538095583_n

2. ZASADA PRZECIWIEŃSTWA

Z pozoru wydaje się, że w tej zasadzie mamy pełną dowolność i możemy połączyć wszystko ze wszystkim, by uzyskać zadowalający efekt. Nic z tych rzeczy. Kontrastowe odcienie też muszą ze sobą współgrać, choćby tonacją. Ciemne i jasne, ale posiadające punktu wspólny elementy to droga do wnętrza urządzonego ze smakiem. To rozwiązanie zagwarantuje, że podłoga i drzwi nie „zleją się” w całość. Granica między jednym a drugim będzie wyraźnie zaznaczona. Jest to sposób dla osób, które nie boją się eksperymentować i które mają wyczucie smaku nawet przy ekstrawaganckich połączeniach.

3. ZASADA „BIAŁY PASUJE DO WSZYSTKIEGO”

To nie jest wyświechtany slogan. Rzeczywiście nawet w branży wnętrzarskiej to powiedzenie świetnie się zdaje egzamin. Biały pasuje do innych kolorów lakieru, pasuje do drewna bez względu na to, czy to orzech czy dąb. Dodatkowo świetnie rozjaśnia wnętrze, więc jeśli zdecydujemy się na białe drzwi lub białą podłogę, będziemy mogli dobrać do tej barwy wszystko właściwie z zamkniętymi oczami. Co więcej, ze względu na swoją uniwersalność jest małe prawdopodobieństwo, że biały kiedykolwiek się nam znudzi.