Jaką klamkę wybrać? Poradnik – propozycje modeli. Część IV

By 10 września 2015 blog No Comments

To już ostatni odcinek naszego czteroczęściowego poradnika. Mamy nadzieję, że będzie trzymał was w napięciu tak, jak trzy poprzednie. Czwarta część to rozprawienie się dwoma pozostałymi punktami, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze klamek.

3. WIELKOŚĆ

Legenda głosi, że wielkość nie ma znaczenia. My będziemy jednak upierać się przy tym, że ma i to duże. Wielkość klamki dopieramy do wielkości drzwi. Te dwa elementy muszą do siebie pasować. Do wysokiego, dużego skrzydła nie polecamy klamek małych, bo może się zdarzyć, że osoba, która chce otworzyć drzwi, nie zauważy klamki. Trochę sobie żartujemy, ale rzeczywiście, cieniutka, krótka klamka nie będzie się dobrze prezentowała na tle monumentalnego skrzydła.

Dokładnie taka sama zasada dotyczy drzwi niskich, wąskich. Do niej najlepiej wybrać klamkę niewielką, by idealnie komponowała się tłem, by nie przytłoczyła skrzydła swoim wymiarem.

Wniosek jest więc prosty! Duże drzwi – duża klamka, małe drzwi – mała klamka. Nie warto burzyć tej zależności, bo dzięki temu kompozycja będzie spójna.

Trend_1

Conca_1

4. WYGODA

Do tej pory skupiliśmy się na wizualnym aspekcie klamki. Jednak nie należy zapominać o komforcie użytkowania. Warto przed zakupem dotknąć rękojeści, sprawdzić jak będzie układała się w dłoni. Często jest tak, że jedna klamkę świetnie pasuje do drobnej kobiecej dłoni, natomiast już dla mężczyzny o dużych dłoniach będzie niewygodna.

Warto zwrócić uwagę na to, czy klamka ma dobrze wyprofilowane, zaokrąglone kanty. Zdarzają się klamki, które są piękne, gdy się na nie patrzy, ale piękno to mija wraz z pierwszym dotknięciem. Ostre, nieprzyjemne w dotyku kanty nie będą wygodne w użytkowaniu. Co więcej, przy ewentualnym uderzeniu biodrem ból może być mocno nieprzyjemny.

Globe_1

Euclide_Q

Zdajemy sobie sprawę, że mogliśmy zaskoczyć mnogością aspektów, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze klamki. Natomiast zawsze służymy radą i podpowiedzią. Klamka, mimo że na co dzień nie zwracamy na nią uwagi, to przedmiot, którego dotykamy codziennie. Warto zadbać o to, aby użytkowanie jej było przyjemne i komfortowe.