Jaką klamkę wybrać? Poradnik – informacje ogólne. Część I

By 19 sierpnia 2015 blog No Comments

Często bywa tak, że po długich rozmowach i dobieraniu koloru, modelu oraz wymiarów drzwi do potrzeb klienta, zadajemy na końcu pytanie, pełniące funkcję wisienki na torcie: „A jaką chcieliby Państwo klamkę?” Zazwyczaj w tym momencie rozmowa wydłuża się o kolejne 30 minut, a czasami i dłużej. Okazuje się, że na co dzień zupełnie nie zwracamy uwagi, jakie mamy klamki w drzwiach. Traktujemy je jako element użytkowy i zapominamy o jego znaczeniu wizualnym. A klamka może przecież diametralnie zmienić charakter drzwi. Na co zwracać uwagę przy wyborze klamki? Jest kilka istotnych punktów, których określenie ułatwi podjęcie dobrej decyzji:

 

1. JAKOŚĆ

Klamka jest mocno eksploatowanym elementem wyposażenia. Zazwyczaj zamykamy i otwieramy drzwi kilkanaście-kilkadziesiąt razy dziennie, więc wytrzymałość i solidność produktu jest istotna. Przy zakupie warto dowiedzieć się, czy klamka jest pełnomosiężna. Chodzi o to, żeby cała była zrobiona z masy, a nie miała pusty środek. Ważnym aspektem jest też trwała, odporna na zarysowania powłoka. Zazwyczaj pusty środek idzie w parze z nieodporną powierzchnią, odradzamy takie połączenie. Istotną sprawą jest sam mechanizm. Dobrze, aby nie był plastikowy, bo wtedy szybko się wyrobi i spowoduje, że rękojeść klamki będzie opadać, co wygląda mało elegancko. Klamki, które spełniają wszystkie jakościowe wymagania to np. włoskie Olivari czy czeskie M&T.

2. KOLOR

Na temat koloru można patrzeć z kilku perspektyw i dokonać wyboru w zależności od stopnia ważności. Kolor klamki można dopasować do innych elementów wyposażenia wnętrz: gałek meblowych, kinkietów, akcesoriów łazienkowych. Jednak warto pamiętać, że na co dzień nie będziemy porównywać kolorystyki poszczególnych elementów, więc nie jest to aż taki ważne kryteriów. Znacznie bardziej istotne jest, by kolor klamki pasował do koloru drzwi, bo to one stanowią dla niej bezpośrednie tło. Ostatni aspekt to aspekt praktyczny. Należy pamiętać, że niektóre wykończenia szybciej się brudzą, inne wolnej, jedne łatwiej jest wyczyścić, inne trudniej. Zazwyczaj kolory błyszczące szybciej przyjmują „odciski palców”, ale wystarczy je tylko przetrzeć i już błyszczą. Natomiast kolory matowe wolniej się brudzą, natomiast w ich czyszczenie trzeba włożyć więcej wysiłku.

Dolce Vita 2

Antracyt

Chrom łączony z chromem matowym