Jaką klamkę wybrać? Poradnik – informacje ogólne. Część II

By 27 sierpnia 2015 blog No Comments

Zapraszamy na drugą część poradnika, który ułatwi wybór klamek. Część I jest w poprzednim wpisie.

1. KSZTAŁT

Najnowsze trendy ukierunkowane są na kształty ostre, proste i kwadratowe. Kwadratowe rozety są najbardziej pożądane, jednak warto zastanowić się, czy pasują do wybranych drzwi i do całości wnętrza. Kompromisem może być połączenie kwadratowej rozety z zaokrąglona rękojeścią lub odwrotnie – okrągła rozeta i kwadratowa rękojeść. Całkiem dobrze przy wielu modelach drzwi wyglądają klamki bardziej klasyczne, zaokrąglone. Ze względu na swoją uniwersalność będą oferty pasować do wnętrza i nigdy nam się nie znudzą.

Layout 1

Layout 1

2. WIELKOŚĆ

Klamki mają różne wielkości. Choć zazwyczaj rozety mają jeden wymiar, to już rękojeści są bardzo różne i urozmaicone. Krótkie i długie, chude i grubsze, spłaszczone i z poszerzeniami. Przy wyborze klamki należy wziąć pod uwagę wielkość drzwi, zarówno szerokość i wysokość. Do drzwi mniejszych rozmiarów duża klamka będzie wyglądać przytłaczająco, natomiast przy masywnych drzwiach cienka, mała klamka „zgubi się” i nie będzie widoczna.

3. WYGODA

Poza kwestiami wizualnymi bardzo ważnym elementem jest wygoda użytkowania. Wiadomym jest, że nie wszystkie designerskie przedmioty są przyjemne w użytkowaniu. Czasem produkt, który cieszy oko, nie sprawia przyjemności przy używaniu. Dlatego warto każdą klamkę wziąć w rękę, nie wybierać jedynie z katalogu. Ostre, nieprzyjemne kanty, rękojeść za mała do wielkości dłoni albo wprost przeciwnie – zbyt duża. Często bywa, że nie zdajemy sobie sprawy, że taki szczegół jak wygoda klamki ma ogromne znaczenie. Znamy ze swojej praktyki nie jeden przypadek, kiedy klienci przychodzili wybrać „na żywo” klamki, choć dwa tygodnie wcześniej kupili z katalogu inne.

Mamy nadzieję, że udało nam się udowodnić wiarygodność powiedzenia: „wszystko ma znacznie”. A punkty poradnika pozwolą uniknąć błędów przy wyborze klamek drzwiowych i ułatwią dokonanie wyboru. W kolejnych częściach przedstawimy modele klamek optymalne dla poszczególnych rozwiązań i potrzeb. Klamka to aż klamka i jako element wyposażenia wnętrza może zmienić charakter drzwi.