Kiedy zamówić drzwi

By 12 kwietnia 2015 blog No Comments

Urządzając wnętrze, należy wcześniej zaplanować działania, żeby wszystko robić w odpowiedniej kolejności. Wybory produktów powinny być przemyślane wcześniej, by dopasować je nie tylko wizualnie, ale i wymiarowo.

Nie inaczej jest w przypadku drzwi. Warto jeszcze na etapie „budowlanym” zdecydować się na konkretnego dostawcę, bo każdy ma inne standardy otworów montażowych czy przygotowania ścian.

kiedy

Jeśli już zdecydujesz się na dane drzwi, zwróć uwagę na następujące elementy:

 

  1. Otwór wymagany pod drzwi o wymiarach standardowych.

Nie każdy producent robi drzwi w nietypowych wymiarach, a nawet jeśli robi, zazwyczaj trzeba sporo za to dopłacić. Dlatego warto sprawdzić wymiary wymaganych otworów i, jeśli odbiegają od podanych, poprosić wykonawców o ich dostosowanie.

 

  1. Łączenie podłóg

Ze względu na różne konstrukcje ościeżnicy, różni dostawcy wymagają łączenie podłóg między pomieszczeniami w różnych miejscach. Czasem na licu ze ścianą, czasem oddalone od lica, a czasem w głąb muru. Choć wydaje się, że to szczegół, warto zwrócić na niego uwagę. Wystająca spod drzwi w korytarzu podłoga z

łazienki, może stać się nie lada utrapieniem.

 

  1. Rodzaj ościeżnicy

Coraz bardziej popularne stają się drzwi w ościeżnicy ukrytej. Montuje się ją na wczesnym etapie budowlanym i wykańcza razem ze ścianą. Kiedy już płytki na ścianach są położone, a na podłodze błyszczy nowa podłoga, montaż takich drzwi będzie wymagał ponownych „brudnych” prac.

 

  1. Ustalenie kierunków otwierania

Drzwi lewe, drzwi prawe, otwierane na zewnątrz, otwieranie do wewnątrz, a ostatnio jeszcze doszły do tego drzwi otwierane rewersyjnie. Warto skorzystać z pomocy doświadczonych osób: projektantów, doradców w sklepach oraz pomiaru przeprowadzanego przez fachowców, by uniknąć kolizji między skrzydłami i jak najlepiej zaplanować funkcjonalność.